baner candyweb

Skrót CMS (Content Management System) czyli System Zarządzania Treścią Odnosi się do oprogramowania które umożliwia tworzenie, modyfikowanie i zarzeczanie stron internetowych. Oprogramowanie tworzone jest w jeżykach programistycznych które opisują stronę internetową w sposób umożliwiający prezentacje je w formie graficznej przy użyciu przeglądarek internetowych. Systemy te zaopatrzone są w panel użytkownika, który umożliwia edytowanie strony bez znajomości języka programistycznego.

Różne typy CMS

Główna linią podziału systemów CMS jest rodzaj ich licencji. Czy są oprogramowaniem dedykowanym i płatnym czy występują w typie Open Source. Chociaż dla większości osób które odwiedzają strony internetowe mogą nie zauważyć różnicy. Dla deweloperów oraz właścicieli stron różnice pomiędzy rozwiązaniami autorskimi a Open Source są bardzo wyraźne. Stanowią one klucz do podjęcia decyzji który z nich wybrać.

Czym są autorskie systemy CMS

Autorki system CMS to z reguły oprogramowanie wykorzystywanie przez dewelopera przy tworzeniu przez niego stron internetowych. W tym przypadku ciężko mówić o konkretach wynika to z niepowtarzalności rozwiązań autorskich. Niektóre autorskie systemy CMS tworzone są na potrzeby konkretnych stron internetowych.

Niewątpliwym plusem tego typu rozwiązań jest zaspokojenie potrzeb odbiorcy i statystycznie większe bezpieczeństwo. Trudnym jednoznacznie do oceny jest temat wsparcia jakie oferują deweloperzy. Z jednej strony można liczyć na pełne wsparcie uwagę oraz niezagazowanie w prawidłowe funkcjonowanie strony. Z drugiej strony pociąga to za sobą koszty i uzależnienie od usług konkretnej firmy. Minusami dedykowanych CMS jest wysoka cena oraz długi czas tworzenia strony internetowej.

Czym charakteryzują się systemy CMS Open Source

Określenie Open Source odnosi się do oprogramowania którego kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich oraz jest darmowy. Systemy CMS o tym typie oprogramowania tworzone są i udoskonalane przez społeczność programistów. Każdy może stworzyć stronę na ich podstawie bez ponoszenia opłat za korzystanie z kodu lub jego modyfikację.

Zaletami open source CMS są niskie możliwe niskie koszty stworzenia oraz ich łatwość w obsłudze. Ponadto są są rozwiązaniami powszechnymi dlatego łatwo jest znaleźć wsparcie informatyczne lub skorzystać z powszechnych tutoriali. Są to równie rozwiązania uniwersalne których podstawowe funkcje można rozbudować o wtyczki. Niestety cześć wtyczek jest płatnych inne niosą pewne ryzyk, że w przypadku aktualizacji systemu CMS przestaną działać. Rzeczami które budzą budzą zastrzeżenia to kwestia bezpieczeństwa oraz wydajności w przypadku stosowania wtyczek.

Podstawowe informacje o systemach CMS