baner candyweb

W dobrych sklepach ogrodniczych można dostać rozmaite byliny. W tym rośliny łatwe i trudniejsze w uprawie. Bez wątpienia wartą uwagi i przede wszystkim polecaną przez doświadczonych ogrodników, jest szałwia omszona.

Szałwia omszona – cechy charakterystyczne rośliny

W pierwszej chwili szałwia omszona przykuwa uwagę swoim wyrazistym kolorem. Bez względu na to, czy jest on fioletowy, niebieski, różowy, czy nawet biały, jest on na tyle intensywny, że z łatwością przyciąga wzrok każdego, kto pojawia się w ich otoczeniu.

Szałwia ma srebrzysto-szare liście, pokryte delikatnym owłosieniem, często nazywanym meszkiem. Między innymi właśnie tym wyróżnia się na tle innych roślin w ogrodzie. To nadaje jej unikalny wygląd. Liście dodatkowo przepięknie pachną i są wyczuwalne ze znacznej odległości. Zapach ten także można zaliczyć do cech charakterystycznych, odróżniających szałwię od innych roślin.

To, co tak bardzo przyciąga uwagę w szałwii omszona, to również jej charakterystyczna, strzelista budowa. Długie pędy, a na nich kłosowate kwiatostany zbudowane z wielu drobniutkich kwiatków, prezentują się wyjątkowo i oryginalnie. Przez to roślina jest wysoka. Potrafi osiągnąć nawet 80 cm wysokości.

Dlaczego szałwia omszona jest warta uprawy?

Szałwia omszona jest przepiękną i wyjątkową byliną, przykuwającą uwagę i świetnie dekorującą przestrzeń. Wystarczy zestawić ją z odpowiednimi roślinami, by robiła jeszcze większe wrażenie. Im więcej sadzonek posadzi ogrodnik, tym lepszy efekt uzyska.

Szałwia pięknie pachnie, więc tworzy w ogrodzie wyjątkowy klimat, szczególnie późnym popołudniem i wieczorami. Bo to właśnie wtedy panuje cisza i spokój, co sprzyja dostrzeganiu takich właśnie detali. Umila wieczorne spacery po ogrodzie, czy odpoczynek na ławce przy świetle księżyca.

Szałwię omszona warto mieć w swoim ogrodzie, chociażby dlatego, że jest łatwa w uprawie. Wystarczy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, czyli słoneczne i osłonione od wiatru. Gleba zaś musi być próchnicza i przepuszczalna, najlepiej lekko wilgotna. Dlatego nie wolno zapominać o szałwii w porze upalnego, pozbawionego deszczu lata.

Nie bez powodu ogrodnicy polecają szałwię omszona. Jest mrozoodporna, dzięki czemu można cieszyć się nią przez wiele lat, nie obawiając się, że którejś zimy zmarznie i będzie trzeba rozejrzeć się za nowymi sadzonkami. Nie trzeba więc także osłaniać byliny. Chyba że zima jest wyjątkowo mroźna. Jednak w zupełności wystarczy delikatna ochrona.

Jeszcze innym powodem, dla którego warto zainwestować w szałwię omszona, jest jej przystępna cena. Sadzonki rośliny są całkiem tanie. Biorąc pod uwagę efekt wizualny i zapachowy, jaki można uzyskać dzięki jej uprawie, inwestycja ta jest naprawdę opłacalna.

 

Szałwia omszona to wyjątkowa bylina, która ma wiele cech wyróżniających ją na tle pozostałych roślin. Warto ją uprawiać, gdyż nie jest pod tym względem skomplikowana, a wygląda przepięknie i pięknie też pachnie. Ponadto jest też popularna i łatwo dostępna w dobrych sklepach ogrodniczych.

Czym wyróżnia się szałwia omszona i dlaczego warto ją uprawiać?