baner candyweb

Koncepcja inteligentnych budynków jest znana już od kilku lat. Wiele osób przy stawianiu swojego domu chętnie ją wykorzystuje, stawiając na automatykę i funkcjonalność. Co zrobić, by dany obiekt mógł nosić miano inteligentnego budynku? Podpowiadamy!

Czym jest inteligentny budynek?

Nazywamy w ten sposób obiekty, które na szeroką skalę korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Inteligentny budynek musi posiadać rozbudowane systemy czujników i detektorów. Ponadto, w takim obiekcie wszystkimi instalacjami można zarządzać przy użyciu jednej platformy.

Celem zastosowania takiej koncepcji jest maksymalizacja funkcjonalności, bezpieczeństwa, a także komfortu. To wszystko przy mniejszych kosztach eksploatacji lub ewentualnej modernizacji. Inteligentne budynki pozwalają też ograniczyć liczbę produkowanych zanieczyszczeń powietrza.

Sama koncepcja ma już wiele lat. Powstała po raz pierwszy jeszcze w latach 70. XX wieku. Pierwotnie opracowano ją z myślą o produkcji zautomatyzowanej czy też hodowli roślin wymagających odpowiedniego środowiska. Przez lata jednak technologia rozwinęła się i trafiła również do budownictwa na cele prywatne.

Co zrobić, by zmienić dom w inteligentny budynek?

Przemiana stojącego już domu w inteligentny budynek to zadanie dość trudne, lecz nie niemożliwe. Dużo łatwiej zająć się tym w przypadku obiektów, które mają dopiero powstać. Wtedy można zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów i instalacji, które sprawiają, że dom jest inteligentnym budynkiem.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni system sterujący instalacjami automatyki domowej. To do niego trzeba dobierać poszczególne elementy budynku. Po tym czas na instalacje. Czym można sterować za pomocą jednego systemu automatyki domowej? Praktycznie wszystkim.

Dobrze dobrany system pozwala na zmianę ustawień w cały domu w przypadku oświetlenia, zamontowanych w nim rolet, ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji. Kontrolować można nawet specjalne elektryczne okna, działanie wideodomofonu czy też przeróżnych systemów bezpieczeństwa.

Retrofitting — najlepsze rozwiązanie dla istniejących budowli

Jeśli dom już istnieje, żeby wprowadzić w nim zmiany, które przemienią go w inteligentny budynek, należy znaleźć wykonawcę usługi, jaką jest retrofitting. To kompleksowy montaż systemów oraz instalacji automatyki domowej, które pozwalają zupełnie odmienić tradycyjny dom. Co ważne, retrofitting nie wymaga ogromnych zmian w budynku. Te będą praktycznie niewidoczne, szczególnie na pierwszy rzut oka.

Chcąc postawić na retrofitting, można skorzystać z oferty firmy Quicktec, która specjalizuje się w automatyce domowej. Przeprowadzi ona inwentaryzację, która pomoże określić koszt usługi, a także dobrać jej zakres. Następnie zajmie się wykonaniem projektu oraz wszystkich wymaganych prac instalacyjnych.

Korzystając z oferty firmy Quicktec można też liczyć na zaprogramowanie całego systemu oraz instrukcję korzystania. Otrzymuje się także kompletną dokumentację powykonawczą. W przypadku instalacji, które tego wymagają, można dodatkowo zdecydować się na regularne serwisowanie.

Inteligentny budynek — jak go stworzyć?