baner candyweb

Wraz z rozwijającą się technologią, coraz więcej firm na rynku decyduje się wdrażać praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest elektroniczne podpisywanie dokumentów. Obecnie do takiej wdrożonej platformy preferuje się między innymi digital signature, czyli podpis cyfrowy. Sprawdź, co to takiego i czym on się różni od zwykłego podpisu elektronicznego.

Digital signature – definicja

Digital signature (podpis cyfrowy) to nic innego jak dane dostępne w wersji cyfrowej, które potrzebne są do potwierdzenia swojej tożsamości w celu złożenia jakichś dokumentów w procesach biznesowych. Digital signature to specjalny typ podpisu elektronicznego, który wiąże ze sobą tożsamość danej osoby bądź firmy razem z systemem kryptograficznym z kluczem publicznym i jednokierunkową funkcją skrótu.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się digital signature?

Podpisy cyfrowe wykorzystywane są najczęściej w administracji publicznej. Chociaż równie dobrze można je wykorzystywać także w biznesie. Digital signature w zakresie załatwiania spraw urzędowych znajdują zastosowanie w sytuacjach związanych głównie z wymianą korespondencji elektronicznej między urzędami a osobami fizycznymi. Natomiast jeśli chodzi o sferę biznesową, to podpis cyfrowy może zostać tutaj wykorzystany podczas podpisywania dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną lub do zawierania umów.

Różnice pomiędzy digital signature a podpisem elektronicznym

Podpis cyfrowy i podpis elektroniczny to pojęcia, które są ze sobą bardzo często mylone. Jednak trzeba wiedzieć, że każdy z tych terminów ma odmienny zestaw cech i funkcji. Jeśli chodzi o digital signature, to spełnia on niezbędne standardy i zwiększa bezpieczeństwo dzięki zainicjowaniu narzędzi do szyfrowania kryptograficznego. Podpisy elektroniczne są trochę mniej bezpieczne. Jeśli chodzi o mechanizm potwierdzania tożsamości, który wykorzystywany jest w digital signature, to używa on identyfikatora ID opartego na certyfikacie. Natomiast przy podpisie elektronicznym wykorzystuje się między innymi adres e-mail lub numer telefonu osoby podpisującej dokument. Co więcej, podpis cyfrowy jest bardzo dobrze zabezpieczony i przedstawia dowody manipulacji, gdzie podpisy elektroniczne są skłonne na manipulację.

Co to jest digital signature?