baner candyweb

W czasie remontu duże znaczenie mają materiały wykorzystywane na podłogi. Prawdą jest, że posadzki z litego drewna są wytrzymałe i nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń, jednak ich cena może co poniektóre osoby niemal wbić w mur. Innym materiałem, który jest nieco tańszy i równie często wykorzystuje się go do przygotowania nowych podłóg, czy to w domu, czy w mieszkaniu, są panele podłogowe. Te, choć mają wiele zalet, mają również kilka wad. Czytaj dalej i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich paneli.

Posadzka podłogowa

Historia paneli podłogowych jest dość krótka. Około 40. lat temu na rynku pojawiły się posadzki laminowane, z kolei nieco 20. lat temu wynaleziono najnowszy system łączenia paneli podłogowych – bez użycia kleju. System ten wykorzystuje łączenie na tzw. „klik”, czyli wcisk.

Panele to bardzo dobra alternatywa dla drewnianych posadzek z prawdziwego drewna. Nie trzeba ich co jakiś czas impregnować, wyglądem przypominają prawdziwe drewno i co najważniejsze, są o wiele tańsze. Mogą sobie na nie pozwolić te osoby, które pragną drewnianej podłogi w swoim mieszkaniu, jednak nie dysponują wystarczającą ilością funduszy. Ponadto, panele są niezwykle proste w montażu i nawet osoba, która nie zna się na składaniu tego typu produktów, może dać sobie radę z ich złożeniem – bez konieczności zatrudniania fachowców i ekipy montażowej. Co więcej, podłoga z paneli podłogowych od razu po złożeniu nadaje się do użytku. Nie trzeba tu niczego lakierować, przycierać czy też impregnować w jakikolwiek sposób.

Jak widać, panele mają wiele zalet, niemniej jednak z drugiej strony mają one też swoje wady. Składają się one bowiem z kilku warstw, dlatego podczas codziennego użytkowania, z czasem ich nawierzchnia się ściera. Właśnie dlatego przy wyborze odpowiednich paneli warto zwrócić na ich klasę ścieralności.

Klasa ścieralności – panele podłogowe i ich wady

3 warstwy plus wykończenie. Tak właśnie wygląda panel podłogowy, który wykorzystuje się do wykończenia podłóg w domu bądź mieszkaniu. Największe znaczenie przy produkcji paneli ma ich wierzchnia warstwa, którą wykonuje się ze szlachetnego drewna – fabrycznie lakierowana lub pokrywana olejem bądź woskiem. Przy wyborze odpowiedniej posadzki warto więc zwrócić uwagę na jej klasę użyteczności oraz klasę ścieralności.

Klasa ścieralności – panele podłogowe mają 6 takich klas (21, 22, 23; 31, 32, 33), które przypisane są do nich na podstawie natężenia ruchu. Pierwsza liczna, czyli 2 bądź 3 oznacza przeznaczenie panela. Dwójka przypisana jest do paneli domowych, natomiast trójka do paneli użyteczności publicznej. Druga liczba wskazuje natężenie ruchu, jakie może wytrzymać dany panel:

  • 1 niskie natężenie,
  • 2 średnie natężenie,
  • 3 wysokie natężenie.

W pomieszczeniach o małym ruchu (w domu) można kłaść panele o numerze 21. Są to najczęściej sypialnia lub pokój gościnny. 22 wykorzystuje się do podłogi w jadalni, natomiast 23 do kuchni oraz salonu. Z numerami 31, 32 oraz 33 jest podobnie, z tym że w obiektach użyteczności publicznej.

Klasa ścieralności brana jest pod uwagę szczególnie w takich miejscach jak przedszkola oraz biura. Aby panele służyły użytkownikowi latami, warto zainwestować w wyższą klasę ścieralności.

Jak zużywają się panele? Klasy ścieralności paneli podłogowych. Sprawdź!