baner candyweb

Posiadanie tatuażu jest coraz częstszym zjawiskiem w naszym kraju. Każdy, kto ukończy 18 lat może bez żadnego dodatkowego wniosku i zgodny zrobić sobie swój własny tatuaż. Niemniej jednak decyzja o zrobieniu pierwszego i każdego następnego tatuażu musi być konkretna i zdecydowana. Każdy traktuje tatuowanie i tatuaże inaczej, tak więc dla nikogo nie będzie zaskoczeniem wiadomość, że o „dziary” należy dbać.

Historia tatuaży sięga zamierzchłych czasów, kiedy to wykonywano tatuaże metodą handpoke, czyli za pomocą długiej igły maczanej w atramencie. Obecnie znamy już znacznie bezpieczniejsze metody wykonywania tatuaży, które wykonywane są za pomocą specjalnych maszynek elektrycznych. Sama technika wykonywania jest ważna, ale równie ważna jest pielęgnacja tatuażu. O tym, jak dbać o świeży, a jak o wygojony tatuaż dowiesz się z tego artykułu.

Nie tykaj, nie dotykaj

Wygojony tatuaż będzie mógł osiągnąć zadowalający wygląd, jeżeli będzie się o niego odpowiednio dbać, w szczególności bezpośrednio po wykonaniu. Niemniej jednak już od momentu, kiedy usiądziemy na stanowisko tatuatora, powinna zacząć się pielęgnacja. Przed zabiegiem tatuator powinien dobrze zdezynfekować skórę i przygotować ją pod nakłucie.

Pamiętajmy, że tatuaż robi się igłą, więc nie jest to zabieg nieinwazyjny, ponieważ pod skórę – w te głębsze warstwy – trafia atrament, który później tam zostaje na stałe. Co prawda tatuaż można usunąć za pomocą specjalnego lasera, jednak jest to zabieg o wiele bardziej bolesny, niż samo tatuowanie. Ponadto, aby usunąć wcześniej zrobiony tatuaż i osiągnąć zadowalające efekty, trzeba go powtórzyć przynajmniej kilka razy – w szczególności, kiedy trwały rysunek na skórze jest kolorowy.

Po wykonaniu dzieła kolejnym obowiązkiem tatuatora będzie ponowne zdezynfekowanie skóry. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że podczas samej sesji również należy przecierać świeży tatuaż z nadmiaru tuszu, ale to już należy do zadań osoby wykonującej tatuaż. Po dezynfekcji resztek wazeliny z tuszem i krwią tatuator przykleja na „ranę” specjalną folię, która jest wodoodporna, hipoalergiczna i świetnie przepuszcza powietrze, wspomagając proces gojenia. Niektórzy twierdzą, że taką folię – zwaną również drugą skórą – należy zdjąć po około 3-4 dniach, jednak równie dobrze można ją ściągnąć po kilku godzinach, pamiętając o tym, że w takim wypadku konieczne jest dobre natłuszczenie i nawilżenie.

Pielęgnacja

Specjalna folia pozwala na swobodne mycie ciała. Nie ma powodów również do paniki, kiedy pod nią zaczną pojawiać się bąbelki osocza, jest to całkowicie normalne. Folię można zachować na kilkanaście lub kilka godzin, a po jej zdjęciu o tatuaż trzeba należycie dbać. Kluczem do całkowitego wygojenia, jest mycie i natłuszczanie, a także odpowiednie zabezpieczenie tatuażu nocą.

Z racji tego, że tatuaż to, tak jakby, świeża rana, również ma on swoje etapy gojenia. Czas gojenia uzależniony jest od kilku czynników, do których należy między innymi zdolność do szybkiego gojenia się ran. Niektórym osobom bowiem przychodzi to znacznie łatwiej i tatuaż goi się po upływie tygodnia, maksymalnie dwóch.

Szkodliwe promienie UV

Po całkowitym wygojeniu o tatuaż również należy dbać, zwłaszcza latem. Z racji tego, że tatuaż jest swego rodzaju zabarwieniem na skórze, najczęściej w ciemnych kolorach, znacznie łatwiej łapie promienie UV. Z tego właśnie względu latem warto zaopatrzyć się o filtr, najlepiej SPF50. Co prawda można eksponować tatuaż na promienie słoneczne, jednak musi się to stać, kiedy będzie on całkowicie wygojony, czyli będzie miał przynajmniej miesiąc.

Tatuaż jest coraz lepiej traktowany w polskim społeczeństwie. Coraz więcej młodych osób decyduje się na niego, aby utrwalić ważne chwile w swoim życiu, których nie chcą zapomnieć. Może to być przejaw sztuki albo zachcianka urodzinowa. Jedno jest pewne, tatuaż to sprawa indywidualna i komentowanie czyichś dzieł sztuki na skórze w sposób negatywny, jest zupełnie nie na miejscu.

Świeży vs wygojony – jak dbać o swoje tatuaże?