baner candyweb

Kinematografia rozwija się obecnymi czasy bardzo dynamicznie, ale największe hity filmowe nie byłyby w stanie znaleźć się na tak wysokich pozycjach, gdyby nie kostiumy, rekwizyty, fikuśne fryzury, czy makijaż. Tymi wszystkimi rzeczami zajmuje się kostiumograf, czyli ktoś, kogo hobby dotyczy świata mody, przebieranek i kostiumów.

Obecnie kostiumograf zajmuje się opracowywaniem koncepcji estetycznej strojów, uczesań, rekwizytów i tak dalej. Wykonuje pracę niezwykle trudną, ponieważ wymaga ona nie tylko zdolności manualnych, plastycznych oraz kreatywności, ale również staranności, skrupulatności i dużej odporności na presję czasu. Kostiumografowie często współpracują z reżyserami, scenografami i innymi ważnymi osobistościami, dlatego tym bardziej taka osoba powinna być odporna na krytykę i wyjątkowo wyluzowana.

Zatrudnienie

Praca kostiumografa to dziedzina, w której trzeba mieć rozległą wiedzę na temat historii ubioru i projektowania. Przyda się również wiedza techniczna w razie kostiumów do filmów Science Fiction.

Kiedy osoba zajmująca się tworzeniem kostiumów nie zajmuje się robieniem rekwizytów do filmów, dzięki swoim umiejętnościom może otworzyć wypożyczalnie kostiumów. Nie każdy bowiem ma tak doskonałe zdolności manualne i wiedzę – poza krawcowymi, których wiedza na temat strojów nie jest aż tak rozległa.

Praca kostiumografa różni się od pracy projektanta tym, że skupia się głównie na robieniu strojów na potrzeby spektakli, filmów i innych eventów. Ta praca należy do prac zespołowych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku pracują w zespole, aby szybciej wykonać zlecenie. W tym zawodzie owszem liczy się kreatywność, niemniej jednak trzeba również spełnić oczekiwania reżyserów.

Zarobki kostiumografa i dalsze perspektywy

Szacuje się, że kostiumograf zarabia średnią krajową złoty miesięcznie. Warto tutaj jednak wspomnieć o tym, że ta praca na ogół ma charakter zleceniowy i nie jest uzależniona od żadnego systemu. Zarobki są równie uzależnione od tego, jak bardzo rozpoznawalny jest kostiumograf – prestiż i znajomości ma tu duże znaczenie.

Najlepiej zarabiającymi kostiumografami, mogą być zatem pracownicy Disney’a. Same kostiumy księżniczek są niezwykle czasochłonne, nie wspominając już o fryzurach. Wiedza i doświadczenie zdobywane latami pomaga osobom wykonującym ten zawód wspinać się po szczeblach kariery, jednak, aby wspiąć się na sam szczyt potrzeba również pasji.

Kostium – fajna rzecz

Niektórzy są również kostiumografami z powołania, dobrym przykładem mogą tutaj być osoby robiące rekonstrukcje historyczne. W odwzorowywaniu kostiumów z okresu średniowiecza (i nie tylko) potrzeba naprawdę dużej wiedzy historycznej, dlatego najczęściej rekonstruktorami, są historycy i osoby studiujące historię. Niemniej jednak praca kostiumografa otwarta jest dla każdego, obecnie mamy do wyboru wiele kursów i szkoleń z tego zakresu, a i odrobinę wiedzy nie zaszkodzi.

Innym przykładem świata kostiumowego, jest Cosplay. Zabawa wywodząca się z Japonii polega na odwzorowywaniu strojów, fryzur, makijaży i tak dalej, ze swoich ulubionych seriali Anime. Dla wielu osób Cosplay to również sposób na zarobek – określani są oni wtedy mianem „profesjonalnych Cosplayerów”.

Jak widać świat kostiumów i wiedzy na ich temat jest rozległy, warto więc czasem sięgnąć po odrobinę wiedzy na ten temat.

Kto to jest kostiumograf i czy wypożyczalnia kostiumów ma sens?